Archiv

. [Státní ústav pro lidovou píseň] – Gramofonové závody, národní podnik (15/ 09/ 1949)

SÚpLP oznamuje Gramofonovým závodům, n. p., že plánuje na konec listopadu 1949 dvoutýdenní výzkum lidové písně v okrese Valašské Klobouky. Chce pro Gramofonové závody, n. p. natočit snímky se zvlášť rázovitými písněmi. Výzkum a nahrávání si vyžádá značné náklady. K tomu účelu by bylo třeba asi sto desek a 20 000 Kčs na úhradu cestovného, diet sběratelů, zpěvákům a jiných výdajů. Podrobnosti může uvést v dalším dopisu. O výzkumu byli v Brně informováni ředitel Seidl a dr. Vachulka.

. [Státní ústav pro lidovou píseň] – Gramofonové závody, národní podnik (03/ 12/ 1949)

SÚpLP provedl 15. – 26. listopadu 1949 výzkum lidových písní na Valašskokloboucku. Domnívá se, že by se pro účely gramofonových závodů vybraly písně vhodné pro nejširší vrstvy. Navrhuje ve spolupráci s Valašským krúžkem v Brně a brněnským rozhlasem natočit asi pět desek pro běžný prodej a další pro studijní účely původních záznamů z terénu dle volby Gramofonových závodů, n. p. Brněnský rozhlas dovolí natáčení ve studiu a společně pořídí na Valašskokloboucku snímky typických písní. Žádá svolení Gramofonových závodů, n. p. a aby se dohodly přímo s rozhlasem. V praxi SÚpLP potřebuje magnetofonový pás v délce asi dvou hodin a techniky z brněnského rozhlasu. SÚpLP učinil předběžné přípravy.

. Bím Hynek – Státní ústav pro lidovou píseň v Brně (25/ 10/ 1936)

Hynek Bím nedisponuje adresami vhodných zpěváků z Moravy pro SÚpLP, kde bezmála dvacet let nesbíral a ti, od nichž zapisoval, zemřeli. V zimě se chystá sbírat písně na Tišnovsku (začne soupisem písní), dozví-li se o vhodných zpěvácích, oznámí to. Ředitel Kunc byl dle Hugo Nosska ve Strážnici. Bímem doporučený zpěv s hudci pro gramofonové zachycení není připravený. Ředitel kůru Kříž ve Strážnici může sdělit podrobnosti. O zpěvácích by bylo možné se dle Bíma dovědět v Kyjově, Uh. Brodě, Uh. Hradišti, Přerově a j., zvláště tam, kde se konaly národopisné slavnosti (Olomouc, Luhačovice). Ptá se, zda Františka Kyselková nezná vhodné zpěváky z jí navštívených lokalit.