Nový ročník České knižnice, nově založenou řadu výukových materiálů Seminář České knižnice i další novinky kolem vydavatelského podniku, který je čímsi jako Pražským hradem české literatury, představily v úterý 29. 11. 2016 médiím, odborné i kulturní veřejnosti Ústav pro českou literaturu AV ČR, Nadační fond Česká knižnice a nakladatelství Host. Co se o České knižnici říkalo při této příležitosti v rozhlase a psalo v novinách, můžete si přečíst a poslechnout zde. Atmosféru akce zaznamenala fotoreportáž Venduly Trnkové.
Hlavním hrdinou Dne s Českou knižnicí se stal ročník 2016 v krabici, kterou se nakladatelství Host podařilo dosušit a dodat k nám na Florenc s předstihem několika hodin:
Krabic bylo vyrobeno pouze 40 kusů, což z nich dělá sběratelský předmět hodný vlastního kultu. (Edit: nakladatelství Host nabízí od 15. 12. 2016 omezený počet krabic ve svém eshopu.). Tomu odpovídalo i aranžmá v přednáškovém sále ÚČL:
Takhle to začalo, ale ředitel ÚČL Pavel Janáček (stojící) se tentokrát mírnil, takže zbyl čas i na příspěvky ostatních členů panelu. Ti pak mluvili v tom pořadí, jak seděli od moderátora ke zdi. Tato fotka končí Robertem Kolárem, ale po něm přišli na řadu ještě Petr Šrámek a Jakub Říha, které za chvilku také uvidíte:
Předseda správní rady Nadačního fondu Česká knižnice Martin Valášek (vlevo) řekl o každém z pěti svazků ročníku 2016 něco hezkého:
Šéfredaktor nakladatelství Host Miroslav Balaštík (vpravo) pohovořil nejen o tom, proč si Host České knižnice váží a jak ji dál bude vší silou podporovat (podle fotky by se mohlo zdát, že o tom pochybuje, nicméně opak je pravdou), ale také o novém médiu pro českou klasiku: ráno se všech pět svazků nejnovějšího ročníku objevilo v distribuční síti eknih ve formátech ePUB a MOBI, případně PDF. Předseda redakční rady České knižnice Jiří Flaišman z ÚČL (vlevo) potom představil nový web České knižnice a hlavně to, jak bude krásný, až bude hotový:
Robert Kolár (to je ten druhý zprava), který ví z celého ÚČL po patnácti letech na mezinárodním gymnáziu o maturitě z češtiny nejvíc, představil novou školskou extenzi České knižnice, řadu brožur s modelovými interpretacemi vybraných děl z České knižnice (více zde). A pak už si vzali slovo Petr Šrámek (druhý zleva) a po něm Jakub Říha (až u zdi) a provedli účastníky Dne s Českou knižnicí dobrodružnými přípravami kolářovského svazku. O něm by čtenář neměl vědět, že se v Českém Těšíně tiskl ještě ve chvíli, kdy už krabice byla téměř suchá, takže vydavatelům spadl vskutku kámen ze srdce, když ho v pondělí večer poprvé uviděli. Co by ale měl čtenář rozhodně vědět, je vzrušující textová historie Prometheových jater, vydaných v České knižnici poprvé podle strojopisu zabaveného v roce 1952 při domovní prohlídce u Václava Černého. A pak také důvody, které Petra Šrámka vedly k tomu, aby v jednom svazku s Játry představil další Kolářovy básnické knihy pod neautorským, ale s oporou v autorském záměru zvoleným názvem Trilogie:
Den s Českou knižnicí uzavřelo v pozdním odpoledni IX. textologické kolokvium, tradiční odborný seminář pořádaný Oddělením edičním a textologickým ÚČL, tentokrát s podtitulem: Na téma Česká knižnice. Živé jednání kolokvia nebylo obrazem zdokumentováno, protože malý Robert Wögerbauer už by delší fotografování v nosidle nevydržel. Příspěvky referentů budeme zato postupně zveřejňovat na tomto webu. Pokud vás zajímá, na čí příspěvky se můžete těšit, zde místo obrázku program (který se podařilo naplnit):
IX. textologické kolokvium: Na téma Česká knižnice
Marie Škarpová: Středověká a raně novověká literatura v České knižnici
Petra Hesová: K edičnímu řešení textů 19. století v České knižnici
Michael Špirit: Česká knižnice – klenotnice, nebo edice?
Michal Kosák: Kritický aparát vybraných svazků České knižnice
Jiří Flaišman: Štrozok, či investiční fond?
Fotografovala Vendula Trnková
Popsal Pavel Janáček
http://osw-web.avcr.cz/ucl/index.php/novinky/35-den-s-ceskou-kniznici#sigProIdeaf0d6ed1f